Mantarhane Otomasyon sistemi nasıl olmalı

Mantarhanelerde kullanılan otomasyon sistemlerinden bahsetmek istiyorum;

Mantarhanelerde kullanılan otomasyon sisteminin fonksiyonu mantar odasındaki karbondioksit(CO2), Nem ve Isı değerlerinin ölçülmesi ve sizin belirleyeceğiniz değerlerle odayı sabit değerde tutmakdır.

Nelere Dikkat edilmesi gerekir?

Sensörler: Öncelikle sensör hassasiyeti ve dayanıklılığı en önemli kriterlerin başında gelmektedir, unutmayınız ki ölçümlerle otomasyon sistemini harekete geçiren bir diğer değişle odalarımızdaki gözümüz işte bu sensörlerdir maalesef ülkemize Çin’den getirilen içler acısı ürünlerle de bu işi yapmaya çalışanlar vardır, İsmi lazım değil bazı firmalarsa digital zamanlayıcılar ile bizim sistemimizde tam otomasyonlu diyerek yeni üreticileri kazıklamaya çalışmaktadır.

Ekran: Bu iş için en uygunu 7″ dokunmatik ekran kullanılmasıdır, Dokunmatik hassasiyetinin uygun olması ve ekranın mutlaka su geçirmeyecek şekilde panoya monte edilmesi gerekmektedir, bir diğer husus ise ekranın güneş ışınlarından çok fazla etkilenmeyecek açıyla montajı bizim görüş yüzdemizi oldukça yükseltecektir.

Yazılım: Mutlaka iyi bir PLC yazılımcısının elinden çıkmış yüksek performanslı ve hatasız kodlama yapılması gerekmektedir, aksi durumlar sizin ileride sorun yaşamanıza veya otomasyon sisteminizin hatalı reaksiyon vermesine sebep olabilir.

993848_813623732101277_8495733893966293287_n

You may also like...

4 Comments

  1. Çağdaş bey bende bu işi yapmayi düşünüyorum yerim hazir depom var yani kapali sadece icinin montajı kaldi yerimi gelip görme ve danismanlik verme şansınız varmi manisa selendi ilcesinde yerim teşekkür ederim şimdiden

  2. Çağdaş bey merhaba, ben de bu işi yapmayı düşünüyorum. Şu an araştırma aşamasındayım. Otomasyon sisteminin ne kadar garantisi var? Kurulan otomasyon sistemi arıza verdiği takdirde ne kadar sürede müdahale edilebiliyor? Bu müdahaleyi siz mi gerçekleştiriyorsunuz? yoksa otomasyon firması mı? bu süreçte mantar üretimi nasıl etkilenir? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir