Kuluçka(sarım) döneminde yapılması gerekenler

Kuluçka dönemi Kompostlara miselleri ekildiği anda başlar miselimizin cinsine, kompost hazırlama metodumuza ve içeride sağladığımız iklim şartlarına göre 10 gün ile 30 gün arasında devam eder.

Bu dönem bizim en dikkatli olmamız gereken dönemdir, Kompostların gelişim yani kuluçka odasına aldığımız andan itibaren 24 saat içerisinde miseller hareketlenmeye başlar ve kompost iç sıcaklıkları yükselmeye başlar ve bu yükseliş kompostun odaya yerleşiminin 3. Gününde en üst seviyeye yükselir bu dönemde oda sıcaklığı ve kompost iç sıcaklığı kontrol altına alınamadığı taktirde kompostları kaybedebiliriz yada ileride karşılaşacağımız amonyak mantarı, sineklenme ve yeşil küf gibi zararlı ve hastalıklara zemin hazırlamış oluruz.  özellikle kompost sarımında en önemli dönem ilk 7 gündür bu süreçten sonra kompostlar rahatlamaya ve normal ısısını bulmaya başlar.

Kuluçka döneminde kompostun iç ısıları sürekli ölçülmelidir.

Kuluçka döneminde odaya çok özel önlem alınması, yabancıların odaya alınmaması, oda hijyenine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çevrede sinek, fare, salyangoz gibi zararlılar varsa bunlarla kompostları koymadan önce mücadele edip temizlenmesi gerekmektedir.

Bu dönemdeki iklim gereklilikleri

Sıcaklık: aşırı agresif tohumlarda 17-22 C derece – Normal tohumlarda 21-25 C derece arası

Nem: dışarıdan nemlendirme yapılmaz, bağıl nemin zararı yoktur.

Co2 oranı: ortalama 3500-4500 PPM arasında olmalı

Aydınlatma: Yapılmaz.

Yazan: Çağdaş Kasapoğlu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yeni eğitim dönemimiz başlıyor

Çar Tem 5 , 2017
Özellikle Aydın ve civarında bulunan üretici adayları ve mantar sektöründe iş bulmak isteyenler için hazırladığımız sertifikalı eğitim programımıza katılmak isteyenler için duyurulur. Eğitim programımızdan bazı konu başlıkları: Mantar üretim teknikleri Mantarda şekil bozukluğu, hastalıklar ve bunlarla mücadele yöntemleri Üretim aşamaları ve bu dönemde yapılması gerekenler. Pazarlama ve satış teknikleri Kompost […]