Covid-19(Corona) Mantar yetiştiricilerini nasıl etkileyecek?

Merhaba arkadaşlar, tüm dünyayı etkileyen bir virüs ile karşı karşıyayız ve bizim sektörümüz de hem istiridye gibi egzotik mantar üreticileri hemde kültür mantarı üreticileri tüm sektörler gibi bu virüsten yara almış durumda gerek kendi üreticilerimiz gerekse bir vesile ile tanıştığımız üreticilerimiz ile görüşmelerimizde ürünleri başka şehirlere satan üreticiler ürününü şehir dışına çıkaramamaktan şikayetçi ve toptan alıcıların da bu krizi fırsat bilip fiyatları düşürmeye çalıştığını duyuyoruz, ürününü kendi hafta sonu pazarında satan üreticiler de sokağa çıkma yasağı yüzünden sorun yaşamaktalar.

Egemantar olarak üreticilerimize henüz Türkiye de önlemler alınmaya başlamadan üretimlerini düşürmeleri konusunda uyarılarımızı yaptık ve minimum düzeyde etkilenmelerini sağlamaya çalıştık çok şükür hiçbir üreticimizin ürününü elinde kalmasına izin vermedik.

Peki asıl önemli olan konu bundan sonra bizi nasıl günler bekliyor ve sektörümüz bu gelişmelerden nasıl etkilenecek, gerek global gerekse ülkemizdeki tavır ve açıklamaları incelediğimizde tüm dünyada tarım ve gıdaya olan önem ve duyarlılığın arttığını görüyoruz bu gelecek yeni dünya düzeninde yatırımların ve aynı zamanda destek ve hibelerin tarım ve hayvancılık alanına kayacağının göstergesi olarak bizimde bu pastadan faydalanmamızı sağlayacaktır.

Tüm dünya olarak zor bir dönemden geçiyoruz ama bilinmeli ki bizim gibi modern tarım yapan üreticileri güzel günler bekliyor ve bu virüs bittiğinde gerek işletmesini büyütmek isteyenler gerekse ürün satış fiyatları açısından önümüzde güzel fırsatlar olacak bir döneme gireceğiz.

Tüm üreticilere tavsiyemiz biraz daha sabırlı olmaları ve sosyal mesafe konusunda dikkatli olmaları, ayakta kalmak için önce sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Mantarhane Otomasyon sistemi nasıl olmalı

Cum Haz 26 , 2020
Mantarhanelerde kullanılan otomasyon sistemlerinden bahsetmek istiyorum; Mantarhanelerde kullanılan otomasyon sisteminin fonksiyonu mantar odasındaki karbondioksit(CO2), Nem ve Isı değerlerinin ölçülmesi ve sizin belirleyeceğiniz değerlerle odayı sabit değerde tutmakdır. Nelere Dikkat edilmesi gerekir? Sensörler: Öncelikle sensör hassasiyeti ve dayanıklılığı en önemli kriterlerin başında gelmektedir, unutmayınız ki ölçümlerle otomasyon sistemini harekete geçiren bir […]