İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gerekenler.

Öncelikle istiridye mantarı nasıl yetiştirilir makalemizi okumalısınız.

Doğru hammaddeler ve doğru tohumlama ile yapılmış kompostlarımız var tesisimizde de uygun koşulları sağladık, peki şimdi ne yapmamız gerekiyor?

Sarım döneminde dikkat etmemiz gereken unsurlar odanın tohum cinsine göre agresif tohumlarda 18-22C derecelerde normal tohumlarda 21-25 derecelerde sabit ısıda tutulmasıdır.

Odalarda ışıklandırma yapmıyoruz kompost bu dönemde karanlıkta sarımını devam ettirmektedir.

Nemlendirme yapmıyoruz çünkü kompostun iç nemi gereken %85-%90lık nem oranını sağlamaktadır ve kompostların dışarıdan su ile temas etmesi sarımın devam etmesini önlemektedir.

Sürekli havalandırma bu dönemde gerekmez sabah ve akşam olmak üzere yapılabilecek 1-2 dakikalık havalandırma odanın havasının temizlenmesi için yeterlidir.

Koşullarınıza bağlı olarak sarım süresi yaklaşık 14-25 gün devam eder bu dönem sonuna kompostlar beyazlaşır ve sarı suyunu salmaya başlar, hasat dönemine girdiniz artık yapmamız gereken oda ısısını kullanılan tohuma göre10-15 yada 15-17 derecelere düşürmek, oda nemini %85 oranına çıkartmak olacaktır, bu dönemde sürekli havalandırmaya başlanmalıdır.

İlk pinler görülmeye hasat dönemine girmenizi takiben 5-8 gün içerisinde başlar mantarlar büyüyene kadar odayı %90 nemlilikte tutmanız büyümeyi hızlanıracaktır burada dikkat edilmesi gereken mantarlar toplama boyutuna geldiğinde nemin %80lerde tutulması ve su ile temaslarının olmamasıdır bu sebeple eğer tam otomasyonlu ve buharlı bir nemlendirme sisteminiz yoksa sislemeyi mantarlarınızı toplamadan en az 10 saat önce yapmalısınız aksi taktirde mantarlarınızın dayanıklılığı ve kalitesi önemli ölçüde düşer ve malınızı sattığınız toptancı ürününüzden memnun kalmaz.

Yazan Çağdaş Kasapoğlu

You may also like...

6 Comments

  1. Çağdaş bey whatsup tan yazdığım her soruya cok acik yureklilikle cevap verip aydınlattığıniz icin teşekkür ederim çalışmak uzere iyi çalışmalar

    1. Agresif tohum özellikle kış aylarında kullandığımız aşırı sıcaklara dayanamayan fakat daha hızlı sarım gerçekleştiren ve hızlı mantar aldığımız tohum cinsleridir

  2. Bize yol gösteren bir yazı olmuş siz işin uzmanlarından gelen bu tip yazıların artması dileklerimle

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir