Yazın istiridye mantarı yenir mi?

İstiridye mantarı üretimi konusunda uzman ve iyi yalıtımlı tesisi olan üreticiler tarafından yazında aynen kışın oluğu gibi üretilmekte ve tezgahlardaki yerini almaktadır.

Yazın mantarlar doğal ortamlarında yetişmediği için halk arasında yazın mantar yenmez gibi yanlış bir kanı bulunmaktadır.

Fakat tam tersine gerek kırmızı ete protein açısından en yakın gıda olmasından gerekse yağsız bir besin olması sebebiyle yazın tüketilmesi sağlık açısından belkide sıcak yaz aylarında tüketilmesi en sağlıklı besindir.

İstiridye mantarının içerisinde kolestrol düşüren bir madde olan “lovastatin” bulunmakta ve yüksek kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum açısından zengindir, b ve b3 vitamini (niasin) diğer sebzelere göre %500 fazladır ve istiridye mantarındaki demir miktarı kırmızı et ve kümes hayvanlarına göre daha fazladır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İstiridye mantarı nasıl yetiştirilir?

Paz Haz 19 , 2016
Tabiatta reçinesiz bir çok ağaçta doğal ortamında yetişen yaprak mantarını kültür ortamında yetiştirmek için tabiattaki iklim koşullarını suni ortamda 12 ay boyunca yaratmak günümüz teknolojisinde mümkün oluğundan bu sektörü  ticari açıdan oldukça kazançlı bir konumuna getirmektedir. Mantar yetiştiriciliğinde en önemli kriterleri  sıralayacak olursak kuşkusuz en başta kaliteli kompost ve kullanılan tohum […]