İstiridye Mantarı Nedir?

Kavak mantarı, kayın mantarı, yaprak mantarı gibi bir çok isimle anılan istiridye mantarı doğadan toplanan ve zehirlisi bulunmadığı için yenilmesinde bir sakınca görülmeyen mantar çeşitlerinden biridir.

Bu mantar doğada yetişebilen ve yenilmesinde bir sorun çıkarmayan nadir mantar türlerinden biri olarak biliniyor. İçeriğinin büyük bir kısmı su maddesiyle kaplı olan bu mantarın sonbahar aylarına denk gelen büyüme zamanı sebebiyle nem oranı da bayağı yüksektir. Doğadaki en zararsız mantar türlerindendir.

Sağlık alanında son zamanlarda kanser araştırmalarında olumlu etkileriyle tesiri görülmüştür. Doğal antibiyotik yapısıyla sağlık sektöründe yurt dışında kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişme şansı bulunan bu mantarın büyük şehirlerimizde ismiyle biliniyor olması da bu mantarın tanındığını ortaya çıkarmıştır. Son zamanlarda istiridye mantarı adını baş bölümünün genişliği ile istiridyeye benzemesinden almaktadır. Tarihine gidildiğinde 1. Dünya savaşında geçim kaygısında olan halk tarafından üretilmiş ve tüketimi yapılmıştır. O günden bu güne gelene dek bütün dünyaya yayılan bu mantarın birçok faydasından bahsediliyor. Renk olarak bakıldığında beyaz ve gri tonlarında veya meşe kabuğu renginde yani kahverengi olarak biliniyor. Ayrıca kalori miktarı ile besleyici besinler arasında sayılabilecek yapıdadır. İçinde kalsiyum, demir ve fosfor maddeleri bulunuyor. Vitamin olarak B1,B12 bulunuyor. C vitamini yönünden de zengindir.

İstiridye mantarının özelliklerinden ve faydalarında da bahsedecek olursak; İlk olarak kanserli hastalardaki kansere karşı mücadeleci yapısı bulunuyor. Bağışıklık sistemlerini kuvvetlendiriyor ve kolesterol düşürücü yapısı ile dikkat çekiyor. Protein olarak et ve baklagiller diye bilinen grup kadar verimli olmaktadır. İnsan vücudu için gerekli mineraller ile vitaminleri bünyesinde barındırıyor. Mantar çeşitleri içinde yapılan araştırmalarda en yüksek B vitamini bu mantarda bulunuyor. Sebze ile karşılaştırıldığında ise onlarda 5 kat daha fazla insana katkısının olduğu da görülmüştür. Özellikle şeker ve tansiyon hastalığı bulunan gruptaki insanlara şiddetle önerilir. Yani sonuç olarak düzenli kullanımında bütün hastalıklara karşı önlem alınmış olur. Yenen mantar cinsleri arasında sadece bu mantar kandaki kötü kolesterolü düşürmesi bakımından çok değerlidir. Kan dolaşımında yaptığı işlemlerle dolaşımı rahatlatarak tıkanıklık oluşmasını önler. Kansızlık hastalığının yani anemi rahatsızlığının düşmanı olarak bilinir ve doktorlar tarafından önerilir. İstiridye mantarının faydalarını anlattığımız bu yazımızda bahsetmediğimiz o kadar çok faydası bulunuyor ki tüm dünyadaki tıp ilmi ile uğraşanların tasdik ettiği kolestrol düşüren mantardır. Yağ oranı oldukça düşük olduğu için günümüzde diyet yapanların diyet listelerinde yerini almıştır. Birçok hastalığın önünü kestiği gibi, hastalıklı yapılardaki çalışması ile bazı hastalıkları tedavi ettiği de söylenebilir. Bu mantarın vücut çalışmasında kan damarlarından başlayarak yenilediği vücudumuzda bağışıklık sistemi üzerindeki koruması ile bağırsakların daha sağlıklı çalışması ve içeriğindeki yüksek lifler sayesinde vücut dengesini sağlayarak çalışan sistemi, sağlık açısından tüm doktorlar tarafından şiddetle öneriliyor.

Kaynak : wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

istiridye Mantarının Faydaları

Paz Haz 19 , 2016
İSTİRİDYE(YAPRAK,KAYIN) MANTARININ YARARLARI:Kalsiyum, fosfor, potasyum, demir ve bakır yönünden zengin olan mantar şeker, kalp, damar hastalıkları ve aneminin düşmanıdır.Bağışıklık sistemini geliştirir.Vitamin deposu olan yaprak mantarı, insan sağlığını koruyucu B vitaminleri (B1, B2, B3, B5, B7) C ve D vitamini yönünden çok zengindir.Uzmanlar istiridye Mantarının bilinen en iyi bitkisel protein kaynağı olduğunu […]