İstiridye mantarındaki şekil bozuklukları

6

Mantardaki Şekil bozuklukları İstiridye mantarı yetiştiricilerinin piyasaya kaliteli mantar sürmek için ve ürün verimliliğini sağlayabilmek için mutlaka bilmesi gereken konulardan biridir, mantar şekil bozuklukları ile bizimle konuşur biz de mantarın bize anlattığı derdini anlarsak hemen çözüm üretebilir, kaliteli ve yüksek verimlilikte mantar üretmeye devam edebiliriz, mantarın bizim uyguladiğimiz düzeltmeleri görmemiz için zamana ihtiyacı vardır,  iklimlendirme, nemlendirme yada havalandırmada yaptığımız önlem mahiyetindeki düzenlemenin mantar üzerinde görülmesi baze 12 saat bazen 72 saat sonra kendini gösterir sabırlı davranmalıyız.

Sap Uzaması

İstiridye mantarında kalite ve şekil bozukluğu dediğimizde en çok karşılaştığımız problemlerin başında sap uzamaları gelmektedir.

Aslında mantarın görüntüsü bize sap uzamasının sebeplerini açıkca anlatmaktadır.

Işık Sorunu

Eğer mantarın sap kısmı ince ve uzun ve bazende yılan gibi kıvrılıyor şapka kısmı ise çok küçük yada hiç yoksa bu yetiştirme ortamında ışığın yetersiz yada hiç olmadığı anlamına gelmektedir.

Burada acil yapılması gereken her 100 m2de en az 12 adet florasan ile yukarıdan ışık vermelidir, fakat çoğunlukla çok uzamış ve oluşamamış şapkalar bize verim düşüklüğü olarak geri dönmektedir.

Co2 Sorunu

Eğer ki mantarın sapları uzun ve kalın yukarı ışığa doğru yöneliyor şapka kısmı küçük ise mantarhanenin Co2 oranı olması gerekenden yüksek olduğu anlaşılmalıdır, bu durumda odanın Co2 oranı acilen düşürülmelidir ve 700 ppmlere getirilmelidir, hemen müdahale edilirse dahi şapkaların ideal boyuta gelmesi çoğu zaman en az 48 saatti bulabilmektedir.

Kuruma ve erken olgunlaşma:

Genellikle  klima üflemesine maruz kalmış ya da havalandırma önünde kalan pinler de kuruma 

meydana gelebilir.  Nemini kaybetmiş mantarda erken olgunlaşmaya yada olgunlaşmadankurumaya mahkumdur. Klima üflemesine maruz kalan mantar için yapılması gereken klimanın önüne kanal çekilerek direk mantara üflemesi önlenmelidir,  havalandırma içinde kanal çekmek yada havanın yönlendirilmesinin doğru yapılması önemlidir.

Yaprak Kapatma:

yaprak kapatma

İstiridye mantarı ve kendi familyasındaki diğer mantarlar doğada yoğun yağmur yağdığı dönemlerde yaprak kapatarak kendisini korumaya almaktadır, eğer mantarhanede böyle bir durum ile karşı karşıya isek bunun 2 sebebi vardır.

1.       Sebep mantarhanenin çok yüksek nemlilikte olması

2.       Sebep nemlendirmede kullanılan nozzle ların çok yüksek mikron su püskürtmesi ve mantarın toplanma boyutuna gelmesine rağmen bu yüksek mikron suya maruz kalmasıdır.Nemlendirmeyi uygun değerlere getirip oda havalandırmasını arttırarak mantarlar üzerindeki yapışkan halin giderilmesi sağlanır ve fazla geçirmeden toplama yapması gerekmektedir.

Sararma:

Sararma

Nedeni zamanında toplamamaktır. Toplaması 1 gün geciken mantar beyazlar 2. Günde ise sararmaya başlar. Aynı zamanda mantarlar gününde  toplansa dahi rafta çok uzun süre bekleyen mantarlarda  da önce beyazlama ardından sararma eğilimi başlar.

6 thoughts on “İstiridye mantarındaki şekil bozuklukları

  1. Benim gördüğüm kadarıyla mantarların şapka bölümü elim kadar oluyor. ama benim evde büyuttugum mantar şapkaları küçük ve 2 . Flaşi göremiyorum kompostu karanlık odada dinlendirmeme rağmen

  2. Sarım tamamlandığı halde pinler neden gelmez siyah poşetler deki pinler daha hızlı geldi ekru olan poşetlerin bazılarında küf oluştu bunun sebebi nedir kuluçka dönemi neden uzar iniş çıkışlı ısı hangi sorunları yaşatır şimdiden çok teşekkür

    1. Merhaba Fatma Hanım,
      kompostta kullanılan misel cinsinin agresiflik oranına göre pinlerde gecikme olabilir, poşet rengi çıkış hızını etkilemez, küf oluşumunun bir kaç nedeni vardır 1.si iyi pastorize edilmemiş kompost 2.si kompostların kuluçka döneminin başında özellikle 3-7 gün arasında yüksek ısıya maruz kalması 3.sü oda hijyenine önem verilmemesi, ortam ısısında ki yüksek ısı farklılıkları mantarın termal şoka girmesine ve şekil bozukluğuna sebep etkenlerdendir.

      1. Benim gördüğüm kadarıyla mantarların şapka bölümü elim kadar oluyor. ama benim evde büyuttugum mantar şapkaları küçük ve 2 . Flaşi göremiyorum kompostu karanlık odada dinlendirmeme rağmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Shiitake Mantarı kompost hazırlama ve üretimi

Per Ara 5 , 2019
Lentinula edodes, Shiitake yada türkçeye şitaki olarak geçen mantarımız dünyada en çok üretilen 2. mantardır, tıbbi olarak kanser ve bağışıklık sistemi ile ilgili birçok alanda kullanılsa da mutfaklarımızda da esansı ve lezzetiyle vazgeçilmez olmaya aday bir mantardır. Egemantar olarak Türkiye’de 1. kalitede şitaki mantarı yetiştiriyoruz aynı zamanda yetiştiriciliği konusunda danışmanlık […]